Miről is beszélgetünk?
A várandóság és a születés meghatározza a gyermek életének alapjait. Kialakul az önmaga erejébe vetett hit, az együttműködés, az üss vagy fuss elve, a célállítás, az önszeretet, a siker, a szexualitás, stb. Emiatt is végzem a Születésélmény feldolgozása szelíden programot, mert nagyon fontos momentuma az ember életének a születés egészséges állapota. Vajon, ha a gyermek szempontjából ennyire fontos ez az esemény, akkor egyet tudsz érteni velem abban, hogy bizony az anya életére nézve is nagyon fontos lehet? Ezzel én most nem az érzelmeidre gondolok, hanem a szüléssel kapcsolatos emlékre, ami azután az érzelmeidet megalapozza, és létrehozza.
Emlékszem, hogy amikor a kisfiam megszületett, nem értettem, hogy egy nő, ha már túlesett egy szülésen, hogy megy ebbe bele még egyszer. Meg még egyszer. Csodáltam, és hősnek gondoltam a több gyermekkel rendelkező nőket. Aztán persze én is vállaltam egy második gyermeket is.
Mi az alapja ennek az eseménynek?
Voltam dúla képzésen is, ahol hallottam egy mondatot, ami nagyon megütötte a fülem: „minden nőt, aki szült, bántalmazottnak kell tekinteni.” Belegondoltam, és azt kell mondjam, hogy tényleg, ez valóban így van! Elképesztő trauma tud lenni a testnek és a léleknek a szülés. Gondozzuk a kismamát, de a gyermekágyas időszakon nem nagyon van a nőknek kísérésben részük. Hát itt az ideje dolgozni ezzel a minőséggel, mert ki tudja milyen lenyomatokat hagyott a szülés a testben.
Akkor, amikor el tudom mondani az élmény másik oldalán résztvevő gyermekről felnőtt korában, hogy az életének ezen szakasza milyen élet területeteit torzíthatta, akkor meg tudom nézni azt is, hogy anya oldaláról melyek a torzulások. Ezeken dolgozunk ez alkalommal.